Historia firmy WIFOT

Historia zakładu rozpoczyna się w roku 1951, kiedy Fotoplastka Sopot rozpoczęła działalność w Lęborku. Do 20 lutego 1980 roku zakład prowadzony był przez Pana Bierżańskiego ( pracownika Międzywojewódzkiej Spółdzielni Inwalidów Usług Różnych w Białogardzie, oddział Lębork ), dalej przez Panów Waldemara Żuka i Stanisława Wiśniewskiego.

Początkowo, zakład pracujący pod szyldem HELIOS realizował usługi reportażowe, usługi fotografii studyjnej oraz usługi obróbki materiałów fotografii czarno-białej powierzonej przez klientów. Od 1980 roku, z chwilą wymiany ekipy obsługującej punkt fotograficzny znajdujący się na ulicy Orzeszkowej 2 w Lęborku oferta rozszerzona została o fotografię kolorową oraz usługi wideofilmowania. Fotografia barwna realizowana była początkowo na materiałach produkcji Polskiej ( zdjęcia z wyraźnym zafarbem bursztynowym), dalej od 1984 roku jako pierwszy zakład w okolicy do oferty fotografii barwnej włączono usługę fotografii barwnej na papierze renomowanych firm zachodnich - AGFA i KODAK.

Obróbka chemiczna papieru fotograficznego jak również materiałów negatywowych wykonywane były ręcznie. Zarówno papier fotograficzny jak i negatywy poddawane były kąpielom chemicznym w specjalnie przygotowanych do tego celu urządzeniach - do wywoływania papieru fotograficznego wykorzystywano specjalne samorobne kosze, które w sposób automatyczny utrzymywały cyrkulację i temperaturę roztworów fotochemicznych, negatywy wywoływane były w koreksach fotograficznych w których temperatura roztworów fotochemiczne utrzymywana była za pomocą specjalnych kąpieli wodnych. Poddane obróbce materiały suszone były w specjlnych szafach i suszarkach fotograficznych.

Rok 1990 to przełom w dziedzinie obsługi fotograficznej. W styczniu 1990 roku odbyła się instalacja pierwszego printera włoskiej firmy SITE 5/8 oraz wywoływaczki papierowej ( maszyny przeciągowej HOSTERT 60 cm), które umożliwiły redukcję czasu potrzebnego na wykonanie pojedynczych zleceń z 4 dni do 2-3 godzin.

W marcu 1991 roku zainstalowano pierwszego MiniLaba firmy NORITSU model 1401 skracając w ten sposób obsługę z 3 do 1 godziny. Jesień 1991 roku to czas przystąpienia do programu sieci KODAK EXPRESS, która zrzeszała grupę 40 najbardziej elitarnych laboratoriów z całej Polski. Czteroosobowa załoga bez większych problemów wdrożyła program "Kontrolowana Jakość Usług KODAK EXPRESS", w myśl której prace wykonywane są w punkcie do dnia dzisiejszego.

Lata 1992 do 2004 to okres ciagłego rozwoju realizowanego w oparciu o kolejne technologie. Grupa rozrosła się o kolejne sklepy lokalizowane w Słupsku, Łebie i Szczecinie. W 1996 roku oferta usługowa rozszeżona została o nowe formy sprzętu i negatywów APS, usługi zdjęć do dokumentów realizowanych w 5 minut za pośrednictwem technologii dostarczanych przez firmę POLAROID.

Rok 1998 to pierwsze kroki stawiane przez Nas w dziedzinie obróbki DTP, pierwsza graficzna stacja robocza wraz z oprogramowaniem Adobe Photoshop wersji 3, oprogramowania które na stałe zmieniło postrzeganie fotografii, oraz oprogramowanie COREL służące do składu grafiki wektorowej. W naszym parku maszynowym zagościły również urządzenia do druku w technologii atramentowej umożliwiającej wykonywanie powiększeń do formatu a3.

W 2001 roku rozpoczęliśmy pracę na pierwszej w okolicy maszynie cyfrowej KODAK. Pierwszy aparat cyfrowy do zastosowań profesjonalnych NIKON D100 o matrycy 6 MPix zagościł w Naszej firmie.

Lata 2003-2005 to okres bardzo dynamicznych przemian technologicznych w trakcie których, historia negatywu została przesądzona. Rozwój fotografii cyfrowej, obraz widoczny w kilka sekund po jego zarejestrowaniu na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, rozwój systemów internetowych umożliwiających realizację dotychczas niemożliwych do realizacji projektów oznaczanych nazwą DTP ( Desktop Publishing ) otworzyły drogę do dalszego rozwoju.

Lata 2005-2010 to okres burzliwych zmian na rynku fotograficznym, czas w którym dziedzina fotografii przemysłowej połączyła się nierozerwalnym więzem z usługami drukarskimi. Rok 2010 to również pierwsza udana inwestycja w technologię druku cyfrowego. Nasz park maszynowy doposażony został w maszyny druku pigmentowego formatu 119 cm jak również pierwszej maszyny proofingowej umożliwiającej realizację zleceń druku cyfrowego zbliżonego jakością do fotografii.

Lata 2005 do chwili obecnej to również ciągły rozwój technologii internetowych umożliwiających realizację usług fotograficznych za pośrednictwem internetu. Jeden z pierwszych, w pełni zautomatyzawanych  systemów do obsługi zleceń fotograficznych powstawał w zaciszy Naszego biura. Do dnia dzisiejszego, wciąż zmieniany i unowocześniany obsłużył tysiące użytkowników, a niektóre z zastosowanych funkcjonalności zostały powielone przez konkurujące z Nami firmy zarówno z rodzimego jak i ze światowego rynku fotograficznego.

Rok 2007 przynosi w Naszej dziedzinie dwie nowości - Fotoksiążkę i samoobsługowe kioski fotograficzne.

Podsumowując zmiany zrealizowane przez ostatnie 36 lat:

Obsługowo, pobiliśmy wszelkie dotychczas rekordy. Zdjęcia legitymacyjne, zdjęcia do dowodu wydajemy w 3 minuty, wywoływanie jednego zdjęcia formatu 10x15 z początkowych 15 minut procesu skrócił się do niecałych 3 minut, proces realizacji zamówień na obrazy na płótnie potocznie zwane foto obrazem realizujemy w przeciągu kilku godzin a produkcja foto książki czy foto gadżetów realizowana jest bardzo często w terminie krótszym niż 1 dzień roboczy. Nie zapominamy również o reportażach. Fotografia ślubna - sesje plenerowe czy sesje studyjne oddawane są w terminach nie przekraczających kilku dni roboczych, a zakres realizowanych usług wybiega stanowczo dalej aniżeli fotografia. Od kilku lat świadczymy usługi graficzne i poligraficzne. Druk ulotek, plakatów, projektowanie i realizacja zaproszeń ślubnych czy na chrzciny odbywa się w Lęborku. To wszystko i wiele innych dostępne jest właśnie u Nas ...